Svarbiausias lavinatis žaislas

Svarbiausias lavinatis žaislas

Didžiųjų parduotuvių lentynose lavinantys - tai dažniausiai ryškiausi ir garsiausi žaislai – kalbantys, klausiantys, grojantys, ir pan. Ant visų jų pakuočių didžiuliai užrašai, kad žaislas gali išmokinti tarti žodžius, įvardinti spalvas, gyvūnus, išmokyti skaičiuoti…. Bet ar tai tiesa?

Greičiausiai ne, ir ypač - jei nebus panaudotas svarbiausias lavinančių žaislų elementas – mes, Tėvai.

Kaip? Ką turime daryti? Nusileisti ant žemės, tiksliau, ant grindų, prie savo vaiko ir žaisti kartu su juo. Paprasta, ar ne? Dažnai perkame žaislus kaip auklę, kad užimtų vaiką ir mes turėtume laiko sulankstyti skalbinius ar atsakyti el.laiškus. Nėra blogai, jei žaislas padeda rasti minutėlę būtiniems darbams, aš ir pati taip darau. Bet nereikėtų tikėtis, kad maksimalią naudą vaikas gaus ir visus reikiamus įgūdžius ir kompetencijas išlavins tik turėdamas daugybę žaislų ir žaisdamas vienas. Turime įsitraukti ir mes - statyti, konstruoti, dėlioti kartu.

Žaidimas kartu – tai bene geriausias būdas lavinti vaiko gebėjimą suvokti aplinką ir situaciją, tinkamai reaguoti – atsakyti į klausimus, palaikyti pokalbį, kurti galimas naujas situacijas ir t.t. Žaisdami nuolat klausinėkite vaiką atvirais klausimais: Kas tai…? Kokias spalvas matai…?  Kaip manai, kas nutiks, jeigu… ? Kiek čia yra… ? O kaip dar galime padaryti ?

Nereta situacija – namie pilna žaislų ir žaidimų, o vaikas jais nebesidomi. Dažni ir komentarai – ai, tie konstruktoriai jau atsibodę… Šimtas tų dėlionių mėtosi… Pilnas kambarys lėlių… Vaikai irgi yra žmonės. Kartais jie būna pavargę, nekūrybingi ir tiesiog neturi įkvėpimo žaisti. Ką dažnas bandome daryti – ieškoti naujo stebuklingo žaislo, kuris vaikui patiks ir jį užims. O ar bandėte pradėti žaisti pirmi ? Ir net nekviesti vaiko prisijungti. Pabandykite, netrukus jau žaisite kartu ir vaikas džiūgaudamas statys, konstruos ir plepės kartu su Jumis. Man kartais pakanka pradėti tvarkyti ir rūšiuoti žaislus…. ????

Atminkite, ne tiek svarbu, kiek žaislas yra naujausias, brangiausias ir ryškiausias. Dėlionė ar kaladėlės, jei tik žaisime drauge suteiks ne mažiau džiaugsmo ir naudos vaikui, nei naujausias kalbantis robotas. Žaislas bus tiek lavinantis, kiek sugebėsite teisingai jį išnaudoti. Svarbiausia – kartu su vaiku.

 

Linkėjimai,

Dvi pėdutės

Dalintis:
Rašyti komentarą
Rašyk
Skambink